30.10.12 - w oczekiwaniu na IELTS, czyli moje przygotowania

International English Language Testing System - IELTS dla osób pragnących studiować w anglojęzycznym kraju.


co prawda, terminu IELTS nie mam jeszcze wyznaczonego, jednak jest to egzamin, który niewątpliwie muszę zdać, aby dostać się na studia w Wielkiej Brytanii.od mniej więcej tygodnia zaczęłam gromadzenie materiałów i przygotowania do testu. na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że książek na ten temat  nie ma wiele, ponieważ IELTS jest mniej popularny niż na przykład FCE czy CAE. i tu pojawiło się moje zaskoczenie - sam Cambridge wydał około 25 pozycji przygotowujących do egzaminu! postanowiłam przyjrzeć się części z nich i zobaczyć, które okażą się najbardziej przydatne.

przede wszystkim zachęcam Was do zajrzenia na oficjalną stronę egzaminu IELTS, z której możecie dowiedzieć się wielu przydatnych informacji, m.in. gdzie i kiedy możecie zdać egzamin, jak się przygotować oraz w jakich placówkach przyjmują wyniki z tego testu. poza tym warto przeczytać ulotkę, w której są zawarte wszelkie potrzebne informacje.

jak wygląda egzamin?


źródło Internet
przedstawiony diagram pokazuje poszczególne części egzaminu. jak widać, dzieli się on na dwa rodzaje: general i academic. dla przyszłych studentów potrzebne jest zdanie IELTS academic na poziomie co najmniej 6,0 z każdej dziedziny (listening, reading, writing i speaking). dokładne informacje na ten temat możecie znaleźć na uczelni, do której się wybieracie. odwiedziłam już paręnaście stron uczelni i żadna z nich nie wymagała więcej niż 7,0 z IELTS. 


listening: 4 sekcje, 40 pytań, czas około 30 minut. 
* pierwsza sekcja - dialog pomiędzy dwójką ludzi, dotyczy życia codziennego
* druga sekcja - monolog, dot. życia codziennego
* trzecia sekcja - konwersacja pomiędzy paroma osobami (do 4 osób), dot. kontekstów edukacyjnych lub treningowych
* czwarta sekcja - monolog, dot. kontekstów edukacyjnych lub treningowych
pytania: wielokrotnego wyboru, krótkie odpowiedzi, uzupełnianie zdań, formularz/tabelka/podsumowanie, oznaczanie diagramu/planu/mapy
ważne! tekst słyszymy tylko raz! na pytania należy odpowiadać podczas słuchania tekstu. na początku przysługuje  nam czas na przeczytanie treści zadania i pytań. warto zwrócić uwagę, na które pytania mamy odpowiadać w danym momencie (żeby nie przeczytać za mało pytań). po tej części egzaminu mamy 10 minut na przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi. 

academic reading: 3 sekcje, 40 pytań, około 60 minut
są to trzy teksty zaczerpnięte z magazynów, dzienników i książek, dotyczące szerokiej dziedziny zainteresowań. co najmniej jeden z tekstów zawiera szczegółową, logiczną argumentację. 
pytania: wielokrotnego wyboru, krótkie odpowiedzi, uzupełnianie zdań, klasyfikacja, wybieranie odpowiedniego nagłówka paragrafu, odpowiedź na pytania -  yes, not,  not given lub true, false, not given

academic writing: 2 zadania: 150 i 250 słów, około 60 minut
* zadanie 1 - sugerowany czas: 20 minut, co najmniej 150 słów.  odczytanie danych z wykresu, diagramu, tabelki,grafu i przedstawienie informacji na ten temat w pracy pisemnej. 
* zadanie 2 - sugerowany czas 40 minut, co najmniej 250 słów. praca pisemna na podany w zadaniu temat, ważne jest przedstawienie własnej opinii i argumentów.

speaking: 3 części, 11-14 minut
* część 1 - (4-5 minut) egzaminator i kandydat przedstawiają się. kandydat odpowiada na ogólne  pytania dotyczące jego rodziny, domu, pracy, studiów, zainteresowań.
* część 2 - (4-5 minut) kandydat dostaje kartę z zagadnieniami i ma jedną minutę na przygotowanie się do wypowiedzi (można notować), następnie opowiada na zagadnienie przez 1-2 minuty. na końcu egzaminator zadaje jedno lub dwa pytania dotyczące tematu.
* część 3 - (4-5 minut) egzaminator i kandydat uczestniczą w dyskusji na bardziej abstrakcyjny problem, który jest tematycznie powiązany z poprzednią  częścią.

jak jest oceniany egzamin?


źródło: Internet
przede wszystkim warto zobaczyć na tabelkę po lewej. zdanie egzaminu IELTS na poziomie 6,0 jest  równoznaczne ze zdaniem CAE z oceną B. jednak z tego co widziałam na stronach uniwersytetów, często zamiennikami IELTS na poziomie 6,0 jest A z CAE i  B z CPE. jak wcześniej wspominałam  są to tylko przybliżone dane, po więcej trzeba zajrzeć na "entry requirements" poszczególnych kierunków na wybranych uczelniach. 

9 stopniowa skala:

9,0 - expert user                                        5,0 - modest user
8,0 - very good user                                   4,0 - limited user
7,0 - good user                                          3,0 - extremely limited user
6,0 - competentuser                                   2,0 - intermittent user


jak się za to wszystko zabrać?


przede wszystkim należy wybrać odpowiedni podręcznik - taki, który będzie na naszym poziomie, pokaże nam najważniejsze zagadnienia oraz przedstawi dobre wskazówki. czytając dalej możecie znaleźć recenzje paru podręczników, które przypadkiem miałam okazję przeglądnąć. powiem, które z nich polecam, a które odradzam i dlaczego. często do podręczników dołączone są zeszyty ćwiczeń - bardzo dobra metoda na powtarzanie materiału!

jeżeli macie problem z gramatyką, to warto zaopatrzyć się w dodatkowy podręcznik dotyczący tego zagadnienia. to samo dotyczy słownictwa. polecam programy do robienia fiszek i powtórek (na przykład Anki). 

podejrzewam, że większość z Was chodzi do szkoły lub collegu. możecie poprosić Waszego nauczyciela o sprawdzanie waszych prac pisemnych, bo niestety tego nie da się zrobić samemu. 

warto otoczyć się angielskimi książkami i gazetami -  czytać wszystko co wpadnie pod rękę (oczywiście po angielsku). moim hobby jest czytanie opakowań żywności, a zwłaszcza płatków śniadaniowych! 

jeżeli nie masz z kim rozmawiać po angielsku, postaraj się znaleźć jakiegoś korespondenta. polecam poszukać na facebooku lub couchsurfingu,  a dla tych bardziej zdesperowanych na chatroulette.

to tylko ogólne wskazówki,  bo nie jestem w stanie nikogo zmusić do nauki języka, ani zaplanować mu grafiku. sama mam z tym czasami trudności, jednak staram się codziennie poświęcać parę godzin na naukę języka. systematycznie planuję lekcje i powtórki, robię ćwiczenia - jednak wiadomo, jestem tylko człowiekiem, na dodatek nastolatką, która woli czasem pójść na koncert i spać do południa niż poświęcić ten czas na naukę. mam o tyle więcej szczęścia, że mieszkam w Anglii i na każdym kroku mam styczność z tym językiem.

który podręcznik?


New Insight into IELTS -  Cambridge
poziom: upper-intermediate - advanced
rok: 2008 (trzecia edycja)
chyba pozostanie to moim numerem jeden wśród podręczników do IELTS. podzielony jest na 4 sekcje odpowiadające każdej części egzaminu: listening, reading, writing i speaking. przejrzysta forma, dobrane porady i przedstawienie strategii egzaminacyjnych są bardzo przydatne podczas nauki. warto też zwrócić uwagę, na to, że Cambridge jest współtwórcą całego egzaminu IELTS więc jest to sprawdzone wydawnictwo (pod względem znajomości tematów  i formy testu). 


IELTS Foundation - Macmillan
poziom: 4,5 - 5,5 na IELTS (niski!)
rok: 2004
podręcznik podobny do tych używanych w gimnazjum/ liceum. nieodpowiedni do samodzielnej nauki (brak odpowiedzi na końcu książki). ogólnie zbyt niski poziom na dostanie się na studia za granicą!

IELTS Masterclass - Oxford
poziom: upper-intermediate - advanced
rok: 2010
bardzo przejrzysta szata graficzna i ładne obrazki :D całość podzielona na 14 rozdziałów, a w każdym z nich znajdują się ćwiczenia do odpowiednich sekcji egzaminu. na początku przedstawione ogólne wskazówki dotyczące egzaminu.  nie wiem jak to jest z odpowiedziami, ale  wydaje mi się, że są w teacher's book. dostępna platforma internetowa do nauki.Objective IELTS - Cambridge
poziom: advanced
rok:  2006
książka dobrze zbudowana: zawiera 20 działów tematycznych, 10 'test folders', czyli porad i zagadnień dotyczących egzaminu, 10 'writing folders' doskonalących pisanie oraz 'grammar folder' z zasadami gramatyki. odpowiedni do pracy w grupie, możliwa jest także wersja self-study, ale do niej niestety nie dotarłam, umożliwia przygotowanie się na 6,0-7,0 punktów z IELTS.
zbiór testów


same podręczniki nie wystarczą, żeby móc spokojnie przygotować się do jakiegokolwiek egzaminu, trzeba wykonać niezliczoną ilość ćwiczeń i najlepiej kilkanaście testów. i tutaj właśnie otwiera się przed nami seria Cambridge, która składa się z 9 książek, a w każdej z nich mamy 4 pełne testy wraz z nagraniami. ja korzystam z IELTS 7 i 8 - jak przerobię te dwa i resztę podręczników to pewnie wezmę się za inne części.

dodatkowe materiały


Common Mistakes at IELTS - Cambdridge
poziom: intermediate i advanced
książeczka zawiera 30 tematów i 10 testów sprawdzających wiedzę z każdych 3 tematów. na razie przerabiam intermediate - 3 tematy naraz a następnego dnia robię z nich test. po ukończeniu tej mam zamiar przerobić jeszcze poziom advanced - na pewno nie zaszkodzi!

Grammar for IELTS - Cambridge
poziom: wszystkie
rok: 2008
jeszcze nie korzystałam z tej książki, bo używam English Grammar in Use, ale może po nią sięgnę, ze względu na to, że zawiera wiele nagrań i dodatkowych ćwiczeń. nie jest to typowo nauka gramatyki, lecz także przygotowanie do pewnych wymagań na egzaminie. zawiera odpowiedzi, więc jest idealne do samodzielnego studiowania. Vocabulary for IELTS - Cambridge
poziom: wszystkie
rok: 2008
jest to bardzo przydatny podręcznik do samodzielnego poszerzania słownictwa. bogaty w ćwiczenia podobne do tych z egzaminu. z tyłu znajduję się lista najważniejszych wyrazów. zawiera odpowiedzi. 25 rozdziałów tematycznych - 5 testów. ja robię jeden temat co drugi dzień, a między tematami codzienne powtórki. polecam!
podsumowanie


wydaje mi się, że zamieściłam wszystko co chciałam. i bynajmniej mój post nie jest kryptoreklamą dla podręczników Cambridge! wydawnictwo to współtworzy testy IELTS przez co wyprowadziło na rynek serię kursów przygotowawczych i podręczników. każdy może znaleźć coś dla siebie i swojego poziomu. na zielono zaznaczyłam pozycję, z których się obecnie uczę i korzystam, natomiast na żółto te, po które może sięgnę w przyszłości.

w tym momencie jestem w trakcie wymiany mailowej z paroma uniwersytetami. nie jestem niczego pewna (jak zwykle). w kolejnych postach będę wspominała o mojej drodze do studiowania w Wielkiej Brytanii, a także postaram się doradzić osobom, które zamierzają się podjąć takiego wyzwania. nie jest to rzecz prosta, zwłaszcza dla osoby o takim charakterze jak ja! mam nadzieję, że wkrótce wszystko się wyjaśni i będę miała jasność na który kierunek i do którego uniwersytetu się dostanę! a potem pozostanie mi tylko wybranie terminu egzaminu IELTS...


15 komentarzy:

 1. łoo, niezły post, ja na szczęście egzaminu zdawać nie muszę, co chciałabyś studiować? Anglia/Szkocja/Irlandia/Walia?
  iii.. aplikujesz w tym roku? ja już od ponad tygodnia zabieram się do pisania personal statement, ale jakoś początku nie widać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najpierw myślałam o studiowaniu w Szkocji w Glasgow (piękne widoki i piękna Szkocja + niskie opłaty za studia = marzenie) jednak! aby się tam dostać trzeba mieć 75% z trzech rozszerzonych przedmiotów na maturze. czyli wychodziłoby na to, że muszę poprawić dwa (szczerze mówiąc nie chce mi się :P)
   teraz jestem przekonana, że chcę studiować w Cardiff (Walia) bo jest bardzo tanie życie i mieszkanie, na studia dostaje się pokrycie części kosztów od rządu Walii. i bardzo blisko jest morze i Bristol, co mnie motywuje podwójnie, żeby tam studiować.
   kierunek? najprawdopodobniej jakieś języki, w Cardiff nie ma rosyjskiego, więc pewnie będzie to hiszpański i japoński, albo dziennikarstwo, media i kultura. :D

   i tak, mam plan aplikować w styczniu, więc czym prędzej muszę się zabrać za wszystko! :)

   a Ty gdzie zamierzasz studiować i na jakim kierunku? ;P

   Usuń
 2. dzieki za ten post, przyda sie ;))
  wiesz moze, czy trzeba zdawac mature z przedmiotow dosatkowych w Polsce, czy mozna zdawac jakies egzaminy wstepne w UK?

  milej imprezy, tylko czemu tak pozno??? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tego co mi wiadomo, to każdy kierunek ma inne wymagania:na przykład na dziennikarstwo trzeba napisać esej jako wstępny egzamin. a jak chciałabym iść na francuski to trzeba mieć jakieś 85% z rozszerzonej z francuskiego chyba. to wszystko zależy od uczelni i kierunku. już trochę w tym siedzę i wiem, że najlepiej jest do nich napisać z wynikami z matury. mnie już w jednej uczelni (Glasgow) podziękowali, a z reszty przyszły mi niejasne odpowiedzi dotyczące wyników matur. jak cokolwiek się więcej dowiem na pewno napiszę o tym na blogu! :)

   a właśnie nie wiem czemu taki termin, ale to w ogóle nie jest zależne ode mnie, bo tylko zostałam zaproszona :P a jutro idę do kina z dzieciakami na halloweenowe "Frankenweenie" więc i jakaś recenzja po drodze wpadnie :P

   Usuń
 3. masz zamiar brać kredyt, czy rodzice Ci pomogą? jeśli to pierwsze to chcesz iść do pracy? mama tyle pytań, bo temat jest mega głęboki a ja zastanawiam się czy aplikować w tym roku, czy w przyszłym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno będę brała kredyt (jeżeli się dostanę) bo właściwie innej opcji nie ma na studiowanie w Wielkiej Brytanii. na szczęście system studiów jest tak skonstruowany, że masz czas na pracę, bo studiujesz zaledwie kilka godzin tygodniowo - ale ta informacja pochodzi z jakiejś strony polskiej i nie wiem czy odnosi się do każdej uczelni! myślę, że z pracą nie będzie problemów ze znalezieniem. mam plan mieszkać ze znajomymi, więc będzie prościej. i tym bardziej skłaniam się ku Walii, gdzie koszty utrzymania są dwukrotnie mniejsze niż w Anglii. a sam Cardiff jest koło 45 minut drogi od Bristolu.

   ja z różnych opowieści wiem, że jeśli nie zaaplikowałabym w tym roku, to miałabym problem wrócić do nauki po dwóch latach przerwy. wolę więc się sprężyć i dostać na jakieś studia: czy to w UK, czy w Krakowie, jeśli mi się nie powiedzie...

   Sama wiem, jaki ten temat jest obszerny i wymagający wielu godzin szukania, pisania, aplikowania... a na dodatek mi plany zmieniają się bez przerwy. jeżeli masz tylko sprecyzowany kierunek, to wejdź na ucas.com i wyszukaj odpowiednie uczelnie, potem sprawdź jakie są kryteria przyjęcia i napisz do nich maila, najlepiej podając wyniki z matur. przynajmniej ja tak robię, żeby się upewnić, czy mam jakiekolwiek szanse.

   mam nadzieję, że jakoś pomogłam. i w ogóle to chyba napiszę osobnego posta dotyczącego aplikacji na studia.

   Usuń
 4. Bardzo dobrym, pożyteczny post. Przeczytałam z zainteresowanie i jestem pewna, że wiele osób znajdzie tu coś dla siebie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za listę podręczników. W poniedziałek wybieram sie na pierwsze spotkanie przyhoyowujace do IELTS. Ja wybieram się na podyplomowke do Bristol

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar aplikowac na uniwersytety takie jak Kent,St Andrews,Aberdeen a że zostało niewiele czasu do 15.01 to wszystko muszę załatwić w przeciągu kilku dni. IELTS będę zdawać w kwietniu może czerwcu, a interesują mnie kierunki lingwistyczne i polityczne ewentualnie sportowe . Z tego co wiem najpierw trzeba wysłać list motywacyjny i referencje od dwóch nauczycieli,co dalej? Kiedy (chodzi mi o miesiąc) wyslac certyfikat i wyniki matur (zdaje rozsz polski,ang,franc i geogr ) liczą się wyniki wszystkich matur czy tylko 3 na poziomie AAB z tego co widziałam na stronie uniwersytetów. Mój e-mail to ilovenim13@op.pl jeśli nie udałoby mi się dostać w tym roku to Gap Year jest rzeczywiście dobra opcja? Z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Swietny post!! dziekuje! przymierzam sie do IELTS, od dzis zaczynam naukę, Twój post mi duzo rozjaśnił :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobry post, szukałem na internecie wstępnie informacji o egzaminie i tak naprawdę dopiero tutaj jest zarówno jego formuła i opis przedstawiony w przejrzysty sposób.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mi się przydał ten post, teraz już wiem jakie książki zamawiać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. hej! natrafiłam właśnie na Twój blog i pozycje z książkami. Jak poszedł Tobie test? Ja chce się zarejestrować na GDC jako dental hygienist bo papiery mam. Pierwsze co muszę zdać IELTS w wersji academic co będzie potwierdzało moją wiedzę w zakresie językowym. Mieszkam w sumie już dwa lata w Angli a do college nie chodziłam wiadomo w pracy człowiek uczy się języka i tak też mam ;) Jestem dobrej myśli choć jestem przerażona i tym testem i samą komisją do spraw GDC. Daj znac jak Tobie poszło mój meil galecka.anna93@gmail.com serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Może się przydać
  https://ebookpoint.pl/ksiazki/jak-przygotowac-sie-do-egzaminu-ielts-poradnik-studenta-dla-studenta-justyna-tarnowska,s_005r.htm

  OdpowiedzUsuń
 12. Get registered TEFL, TESOL, OET, IELTS Certificate.

  You want to get paid to live abroad & teach English in Europe, Asia, Latin America or the Middle East? Then you probably need to get a TEFL, TESOL or CELTA certification from most renowned and credible institutions.

  We are an organisation of International TEFL, TESOL Academy advisors, with many years of experience during these years we have derived a backdoor means of registering TEFL, TESOL, IELTS and CELTA certification with grades of your choice without you passing through the examination trauma.

  We also provided our customers with the knowledge, guidance and personal assistance required to navigate a vast international job market.

  Contact us through the details below to know more about our services.

  United Kingdom
  email: registraboard@protonmail.com

  OdpowiedzUsuń